Opalanie się to przyjemność, ale trzeba umieć ją dawkować. Nie każdy może pozwolić sobie na długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni w pogodny dzień. Uczulenie na słońce to pospolita przypadłość. Zobacz, co musisz o niej wiedzieć.

Uczulenie na słońce – objawy

Jak się objawia uczulenie na słońce? Po czym poznać, że to właśnie to? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że objawy uczulenia na słońce pojawiają się po ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Jednym słowem – nie ma opalania, nie ma uczulenia na słońce. Jeśli pojawią się podobne objawy, ich przyczyną będzie dermatoza.

Typowe objawy uczulenia na słońce to:

– Swędzenie i zaczerwienienie skóry – to łagodny objaw, który można potraktować jako pierwszy sygnał alarmowy. Jeśli skóra staje się swędząca i wrażliwa na dotyk, trzeba pospieszyć jej na ratunek.

– Pokrzywka – na skórze mogą pojawić się czerwone plamy oraz wysypka w postaci swędzących lub bolesnych w dotyku grudek. W skrajnych przypadkach, przy silnej alergii, mogą pojawić się bolesne pęcherze.

– Obrzęk i bolesność przy dotyku – to mocniejszy objaw i o wiele bardziej uciążliwy.

– Opuchlizna oczu – uczulenie na słońce może też dać objawy charakterystyczne dla innych alergii, na przykład opuchnięcie i zaczerwienienie oczu. Może też pojawić się ich swędzenie oraz łzawienie.

– Objawy przypominające infekcję – ból głowy, gorączka, znużenie, zmęczenie. Te przypadłości łatwo pomylić z poważną chorobą, jednak w połączeniu z innymi objawami mogą być skutkiem zbyt długiej kąpieli słonecznej. Objawom tym mogą towarzyszyć nudności i świszczący oddech.

Czy można zapobiec uczuleniu na słońce?

Można i jest to stosunkowo proste. Wystarczy się nie opalać. W praktyce jednak może być trudno przez całe lato unikać słońca, dlatego warto przedsięwziąć dodatkowe środki ostrożności:

– spacerować rano i wieczorem, unikając wychodzenia na zewnątrz w godzinach 11 – 15, kiedy słońce operuje najintensywniej,

– pamiętać o smarowaniu twarzy i całego ciała kremem z filtrem UV. Ten zabieg jest obowiązkowy przez całe lato bez względu na pogodę, która w naszym klimacie potrafi być bardzo zmienna,

– nosić lekkie, przewiewne, ale zakrywające ciało stroje z chłodnych tkanin, np. z lnu,

– zrezygnować z wizyt w solarium – uczulenie na słońce może pojawić się nie tylko po wizycie na plaży, także łóżko opalające może być przyczyną reakcji alergicznych,

– pić dużo wody – odpowiednie nawodnienie organizmu spowolni pojawianie się reakcji alergicznej i złagodzi objawy.

Domowe sposoby na uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce, często zwane też oparzeniami słonecznymi, nie jest przypadłością ostatnich lat. Znały je już nasze babcie, a w razie problemów sięgały po zsiadłe mleko, maślankę lub kefir. Okłady z nabiału miały zniwelować dolegliwości i przy okazji wybielić skórę. Podobnie działa okład z zielonego ogórka, który przy okazji nawilża i łagodzi zaczerwienienia.

Z uczuleniem na słońce można też walczyć od wewnątrz – wypicie wapna powinno usunąć efekt swędzenia, także wysypka będzie wyraźnie mniejsza.

Warto też mieć w domowej apteczce maść z cynkiem oraz krem z alantoiną i pantenolem. Będą pomocne w przypadku poparzonej i łuszczącej się skóry.

 

Artykuł sponsorowany

0 odpowiedzi na “Uczulenie na słońce – objawy, zapobieganie, leczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *